GELENEKLER

5 - HA GAVURA HA DAMA ÇIKACAK!

HA GAVURA HA DAMA ÇIKACAK!

   Hikâyeyi Abdurrahman Turgut'tan dinleyince aklıma geldi.
  
   Köylerde ilginç insanlar vardır.(Ben köyde diyorum, siz istediğiniz yere yorun) Bu insanlarda, bir kendini beğenmişlik, bir kibir vardır ki değme gitsin. Her şeyin en iyisini kendisi yapar. En güzel tarım aletleri ondadır. Bir tırmığı vardır, sanırsın Uzay gemisi Atılgan, tırpanı en iyi kesen tırpandır. Küreğini anlatır, Alman mavzeri olsa bu kadar olur. Onun ineği köyün en çok süt verenidir. Massey Ferguson 135'lik traktörle, onun iki katı kuvvette olan traktörlerin çekemediği şeyleri çektiğini iddia eder. Rüya görür, sanki bütün ölümlerden güzel Rabbim onu haberdar ediyordur. İnsanla evliya arası bir yerde olduğunu düşünür, yüksek sesle dillendirmese de...
   
   Böyle tarzı olan bizim köylü ismi lazım değil bir rahmetlinin, köyde bir komşumuzun traktörü vardı da ona şöyle bir söz sarf edilmişliğine şahidim:


-Ne şişiyon (Oysaki o komşumuzun traktörü ile övünmesi gibi bir durum asla söz konusu değildi) oğlum senin moturuyun arka tekeri kadar benim çay küllüğüm var. Ne anlama geliyorsa nasıl bir kibir hali ise Allah bilir.
 
   Gelelim Abdurrahman'ın anlattığı hadiseye:
 
Kendisi bana teyze oğlu düşer. Bünyan'ın İğdecik Köyündendir. Bizim tiplerden biri de onların muhitindendir. Her konuda övünmeyi seven bir Türkmen yaşlısıdır. Bir gün yine övünmeye başlamış "çıtırtıya uyanırım" diyormuş. Uykusunun ne kadar ağır olduğunu bilen komşuları buna bir oyun yapmaya karar vermişler. Eskiden yaz gecelerinde damlarda yatılırdı. Bizimki de tabiatıyla damda yatıyor. Arkadaşları sabahın erken vaktinde karyola ile birlikte bizimkini almışlar ana yolun ortasına koymuşlar bizimki hala uyanmıyor. Yukarı köylerin yolcusunu toplayıp şehre gidecek olan otobüs karyolanın yanına gelmiş kornaya basınca bizimki uyanmış uykulu gözlerle otobüsü görünce:
 
-Ha gavura ha dama çıkacak!
 
   Güzel Rabbim yüzünüzden gülücüğü eksik etmesin....
KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER