GELENEKLER

27 - ASLI KURT YAVRUSU GENE KURT OLUR


ASLI KURT YAVRUSU GENE KURT OLUR

   Ahmet Cevdet Paşa, Kozan'dan Uzunyayla'ya kadar olan bölgeye "Şarki Kozan" (Doğu Kozan), Kozan'dan Adana'ya kadar olan bölgeye de "Garbi Kozan" (Batı Kozan) diyor.

   Doğu kozan, Kozanoğlu Yusuf Ağa'nın yönetimindedir. Koca Osmanlı ordusu Mareşal Derviş Paşa'nın yönetiminde Türkmenler'i ıslah ve iskân etmek için ta İstanbul'dan Çukurova'ya gelir. Fakat halkı kavgaya teşvik eden aşiret beyleriyle pazarlık yapmak zorunda kalır. Örneğin, Kozanoğlu Yusuf Ağa 2500 kuruş aylıkla Maraş'ta kalmak ister. Daha sonra bu istekten vazgeçer. Sivas'a gitmek ister, oğlu Ali Bey'in de Mekteb-i Harbiye'ye (Harp Okuluna) alınmasını şart koşar. Yusuf Ağa'nın tüm bu istekleri Derviş Paşa tarafından kabul edilir.

   Ama Yusuf Ağa yine de isyan eder, sonunda hile ile yakalanır, hapse atılır. Yusuf Ağa gece hapisten firar eder. Sonunda askerler tarafından vurularak yakalanır ve yaralı yaralı idam edilir. Gerçekten bu şiirin büyük bir kavga sonunda söylendiği belli olmaktadır. Aşiretin de çok perişan bir durumda olduğu da şiirde açıkça görülmektedir. Avşarlar Yusuf Ağa'ya Yusuf Paşa diyor.

Aşağıdan Yusuf Paşa'm geliyor
Düşmanına karşı koyan mert olur
Şahin kocasa da vermez avını
Aslı kurt yavrusu gene kurt olur
(Aslı kurt eniği gene kurt olur)
 
Arap atlar yağma oldu arada
Fitiller işliyor azgın yarada
Bana derler ne gezersin burada
Öleneçe yüreğime dert olur
 
Küheylanım yedim yedim yederler
Olanca malımı talan ederler
Heves güves yaptırdığım odalar
Korkarım ki düşman konar yurt olur
 
Dadaloğlu'm der ki göründü dağlar
Aşiret kavgasını görenler ağlar
Ben öldüğüme kayırmam beyler
Zalim düşman üstümüze mert olur
KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER