GELENEKLER

10 - IRBIK ALMIŞ ELİNE (GÜZELLER)


IRBIK ALMIŞ ELİNE
(GÜZELLER)

    Kayseri ili, Pınarbaşı ilçesinin Şabanlı köyünden Durdu Demirel tarafından derlenmiştir. Hareketli bir şekilde oynanan oyunun; İsminden de anlaşılacağı üzere subaşına gelen kızları canlandıran bir hikâyesi olmalı. Oyun yalnız Kadınların, erkeklerin ve kadın-erkek karışık oynanabilen türkülü bir oyunudur.

   Oyun Kayseri ilinin Pınarbaşı, Tomarza ve Sarız ilçelerinde Avşarlar tarafından, demece-çevirmece şeklinde oynanan, hareketli bir oyundur.

   Oyunun müziği Kayseri ili, Pınarbaşı ilçesinin Kızılören köyünden Okan Avşarkocaoğlu tarafından, Uşak Makamında, 4/4 ölçüsünde notaya alınmıştır.

OYUNUN OYNANIŞI (Oyunun Temel Figürleri):

1.Figür:

   Oyun eller omuzlarda, Demece-çevirmece usulüyle türkü ile birlikte ilk adımda sağa doğru sağ ayak ile başlanır. İkinci adımda sol ayak ile sağa doğru hamle yapılır. Üçüncü adımda sağa doğru sağ ayak ile hamle yapılır. Dördüncü adımda sol ayak yere vurulur. Beşinci adımda sağ ayak sola doğru hamle yapar. Altıncı adımda sağ ayak sol ayağın yanında yere vurur. Oyun bu şekil de nakarat bölümüne kadar yavaş yavaş devam eder. 

2.Figür (Nakarat):

   Bu bölümde metronom hızlanarak; Eller omuzlarda, Demece-çevirmece usulüyle türkü ile birlikte ilk adımda sağa doğru sağ ayak ile başlanır. İkinci adımda sol ayak ile birlikte sağa doğru hamle yapar. Üçüncü adımda sıçrayarak ayaklar yere çift basılır. Dördüncü adımda sağ ayak üzerinde sekilirken sol diz yukarı çekilir. Beşinci adımda sıçrayarak ayaklar yere çift basılır. Altıncı adımda sol ayak üzerinde sekilirken sağ diz yukarı çekilir. (3.4.5. ve 6. Adımlarda çift sol, çift sağ yapılır.)Oyun bu şekil de bir yavaş bir hızlı oynanır.

IRBIK ALMIŞ ELİNE

Irbık almış eline, Güzeller.
Su damlamış goluna, Güzeller.
Kırk kız, kırk gelin gurban, Güzeller.
Yiğidin bir dalına, Güzeller.

Hop güzeller, güzeller, güzeller.
Gerdana gül dizerler, güzeller.

Irbık susuz olur mu? Güzeller.
Dibi gumsuz olur mu? Güzeller.
Ben müftüye danıştım, Güzeller.
Yiğit yarsız olur mu? Güzeller.

(Nakarat)

Irbık sıra bu sıra, Güzeller.
Yârim gitti Mısır’a, Güzeller.
Eğer yârim gelmezse, Güzeller.
Giderim ardı sıra, Güzeller.

(Nakarat)

Ibrığımı doldurdum, Güzeller.
Dolu diye kaldırdım, Güzeller.
Oh ettim, amma ettim, Güzeller.
Çatlattım da öldürdüm, Güzeller.

(Nakarat)

 Dolgun ıbrığım dolgun, Güzeller.
Üç güzel bana vurgun, Güzeller.
İkisi şöyle böyle, Güzeller.
Biri boyuma uygun, Güzeller.

(Nakarat)

KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER