GELENEKLER

8 - MUSUL… NUREDDİN ZENGİ'NİN YADİGÂRI


MUSUL… NUREDDİN ZENGİ'NİN YADİGÂRI
 
   Avşar Türkmenlerince kurulan Musul Atabeyliğinin ünlü hükümdarı Nureddin Zengi tarafından 1173 yılında yaptırılan ve onun adıyla anılan dahası Musul’un en önemli tarihî eseri konumundaki Nuri Camisi, dünyaca ünlü eğik minaresiyle birlikte havaya uçuruldu.
 
   Nureddin Zengi, Haçlıların Ortadoğu’dan kovulmasıyla sonuçlanan süreci başlatan hükümdardır. Atabey Zengi’nin emriyle harekete geçen Selahaddin Eyyubi komutasındaki Türk Ordusu Kudüs’ü, Haçlılardan geri almıştır. Suriye’nin, Haçlılardan temizlenmesi de Nureddin Zengi’nin siyaseti, feraseti sayesinde mümkün olmuştur. Yine dolaylı olarak Eyyubilerin ve Memlukların (Ed-Devlet’it Türkiyya) temellerini atan kişi de bizzat Atabey Nureddin Zengi’dir.
 
   Modern zamanların Haçlıları ve onların uşaklığını yapan IŞİD canileri, Türk’e ve İslâm’a olan kinlerini kusmaya devam etmektedir. Terör örgütü IŞİD’in kurucusu olan Bağdadi’nin sözde halifeliğini niçin Nuri Camisinde ilân ettiğini ve dünya kültür mirası listesindeki bu caminin şimdi niçin havaya uçurulduğunu sanırım daha iyi anlamışsınızdır. Atabey Nureddin Zengi’nin başlattığı cihatla Ortadoğu’ya veda eden Haçlılar, sekiz asırlık hesabı yine onun üzerinden görmek; dünya kamuoyuna mesajı yine onun üzerinden vermek istemişlerdir. Sahi Müslümanları asıp-kesen, Avrupa şehirlerine korku salan IŞİD adlı bu “ne idüğü belürsüz” terör örgütü niçin İsrail’e ve Amerika Birleşik Devletlerine hiç saldırmamaktadır?
 
   Musul Atabeyliği, Avşarlar (Afşar) tarafından oluşturulan ilk siyasal yapılanmadır. Avşarlar önce Haçlılara, sonrasında Moğollara ve tabi Osmanlı Devletine karşı verdikleri mücadele ile tarihe özellikle de Anadolu, Azerbaycan, İran ve Ortadoğu tarihine yön vermiş dahası Karamanoğlu Mehmet Bey, Avşar Nadir Şah gibi hükümdarlar; Şahkulu, Köroğlu, Dadaloğlu gibi halk önderleri; Atatürk, Denktaş, Türkeş gibi millî kahramanlar çıkarmış bir topluluktur.
 
   Avşar Türkmen’i Nureddin Zengi’yi rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
 
Aziz Dolu Atabey
Serik-24.06.2017
https://azizdolu.wordpress.com/
Avşarlar (Afşar, Alpşar)
KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER