GELENEKLER

2 - AKREP MOTİFİ

AKREP MOTİFİ

   İnsanlar akrebin zehrinden korktuklarından dolayı kendilerini akrebe karşı korumak için değişik madenlerden yapılmış akrep biçiminde takıları veya akrep kuyruğunu üzerlerinde taşıyarak korunduklarına inanırlar. İşte akrep motifi de Akrebin kötülüğünden korunmak için dokunur.

   Anadolu insanı evlerinde akrebin yürümesinin zor olduğu dokuma kilimler kullanır. Nasıl kendisini nazardan korumak için göz işaretli nazarlıklar kullanıyorsa, zararlı mahlûkata karşı da kilimlerinde, dokumalarında akrep motifini kullanmaktadır. Akrep motifi zeminde ve dış bordür süslemelerinde kullanılmaktadır.

   Akrep motifi korunma amaçlı motiflerden biridir. Bu motif şeytanın ruhunu temsil eder. Efsaneye göre akrep şöyle der: Ben ne doğal bir ruhum ne de şeytan. Bana dokunan herkese ölüm getiririm. İki boynuzum bir kuyruğum var. Boynuzlarımın adı acımasızlık ve nefret; kuyruğum ise hançerdir. Ben sadece bir kez doğururum. Diğer yaratıklarda bereket işareti olan doğum benim için bir ölüm işaretidir.” Her an pusuda öldürmek üzere bekleyen akrep, körü niyetin ve nedensiz kavganın bir simgesidir.
 
KAYNAK:
Çatalhöyük’ten Bugüne Anadolu Motifleri
Mine ERBERKÇizim: Okan AVŞARKOCAOĞLU
KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER