GELENEKLER

AŞIK BATTAL KORKMAZ'IN BİYOGRAFİSİ

ÂŞIK BATTAL KORKMAZ

   Âşık Battal KORKMAZ Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Hasırcı köyünde 1932 yılında dünyaya gelmiştir. Oğuzların 24 boyundan biri olan Avşar boyuna mensuptur. Kendisi Hak ve Halk aşığıdır. Cenab-ı Allah tarafından kendisine verilen ilhamla türkü ve ağıt söylemeye başladığından çevrede Aşık Battal olarak bilinir.

   Aynı zamanda dinine düşkün olduğundan köyde camide müezzinlik ve imamın olmadığı zamanlarda imamlık (hocalık) yaptığından ve Ezan dahi okuduğundan dolayı Battal Hoca diye de bilinir. Bundan dolayı bestelerinde insanoğlunun dünya ve ahiret hayatı ile imanlı yaşamını anlatan besteleri de mevcuttur.

   Daha çok Karacaoğlan’dan etkilenmiş, Karacaoğlan’ın çoğu şiirlerini ezbere söyler. Sesi de güzel olduğundan köy düğünlerinde ve ev oturmalarında türkü söyler, düğünlerde türkülü halay ve türküsüz halay da çekerdi. Bestelerinde yiğitlik, kahramanlık, doğa sevgisi, iman ve ahiret hayatı, kişi hayatı, ülke ve dünyayı etkileyen, kendini duygulandıran konular hakkında besteler yapmıştır.

   03.02.2005 tarihinde Kayseri’de geçirdiği trafik kazasında 73 yaşında iken hakkı rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin.
KİTAPLAR
MAKALELER
ŞAİRLER